kakav stav ima islam o bioenergiji?
1 Odgovor
U ime Boga, Milostivog, Samilosnog
Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuh
Općenito, islam u zakonodavstvu i upravljanju društvom ima jedan poseban sistem, a taj sistem je jedinstven. Niti jedan zakonodavni sistem prije islama, kao ni nakon njega – sve do danas, nema takvu formulu. Ove osobitosti svojstvene su jedino islamu čiju su školu učenja njezini društveni, pravni i naučni zakoni učinili vječnom.
Što je zakonodavstvo u islamu?
U islamu postoje dvije vrste zakonodavstva; jedna vrsta odnosi se na njegova postojana i nepromjenjiva i vječna načela. Pored tih nepromjenjivih, univerzalnih i stalnih načela postoji niz partikularnih i sekundarnih pitanja, koja se opet temelje na univerzalnim i stalnim. Partikularna i sekundarna pitanja mijenjaju se u skladu sa potrebama vremena i samim time čuvaju postojanost i opstojnost univerzalnih načela. Ako bismo željeli ovo pojasniti kroz jedan primjer rekli bismo da Kur'an kaže: I protiv njih pripremite koliko god možete snage i konja za boj, da biste time zaplašili Allahove i vaše neprijatelje, i druge osim njih – vi ih ne poznajete, Allah ih zna. (Anfal, 60)
U ovom ajetu imamo dvije okolnosti. Jedna je snaga, a druga posjedovanje konja za rat. Snaga je jedna od nepromjenjivih i postojanih načela, ali su objekt snage u ovom slučaju dobro pripremljeni i snažni konji – to je partikularni dio proistekao iz zahtjeva vremena pa je samim time i promjenjiv. Islam kaže: Ako jednog dana u svijetu snaga bude znanje, industrija, ekonomija, tehnologija i sl. treba je imati. Dakle ono što je učinio obaveznim je načelo snage, dok objekt snage ovisi o uvjetima vremena u kojem živimo.
Prirodno je da svako vrijeme po pitanju medicine ima svoje zahtjeve, a korištenje bioenergijom također je jednako kao ovdje gore navedeni primjer. Postojano načelo je liječenje i očuvanje zdravlja, ali sredstva pomoću kojih će to čovjek ostvariti ovise o vremenu u kojem živi. Naravno ovdje ne treba zaboraviti da islam prihvata one alternative koje su stopostotno naučne i čije korištenje je prihvatila praksa, tj. metode ljudi koji slijede razum, a ne podržava da se svaka stvar u vidu znanja isprobava na čovjeku.
Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuh