Da li ima oprosta meni 40-godišnjaku da se stabilizuje hod i tijelo moje?
1 Odgovor
U ime Boga, Milostivog, Samilosnog
Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuh
Zahvaljujem se poštovanom pitaocu. Neka vam, dragi brate, Uzvišeni Bog kroz Svoju milost i blagost podari ozdravljenje. Nada i povjerenje u milost i blagost Božiju učinit će da ozdravite, ako Bog da. Prenosi se predaja od Ehli-bejta u kojoj se kaže: „Imajte dobro mišljenje o Bogu jer On je rekao: Ja sam u mišljenju roba Svoga prisutan, pa ako je ono dobro onda dobro vidi, ako je loše onda dobro ne vidi.“ Od Ehli-bejta, također, se prenosi da su rekli kako dova uklanja nedaće kada su predodređene da se spuste. Dova i traženje od Uzvišenog Boga liječi svaku bol. Ponekad je moguće da Bog zbog nekog dobra ne usliši našu dovu na način kako mi to tražimo, već udio naše dove i njezina ispunjenja odredi u nekom džennetskom stupnju. Zbog toga se u islamskom nauku kaže: kada vjernik na Budućem svijetu vidi nagradu od neuslišenih dova, reći će: kamo sreće da mu niti jedna dova nije uslišena. U svakom slučaju, mi smo dužni činiti dovu. Uzvišeni Bog je u Kur'anu Sebe predstavio bliskim i pozvao robove na činjenje dove, te obećao njezino ispunjenje. U Kur'anu se kaže:
وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ
A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, sigurno, blizu: odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli. Zato neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u Mene, da bi bili na Pravome putu. (El-Bekare, 186.)
U islamskoj kulturi dova je predstavljana kao najveći ibadet, a u predaji se kaže da je dova srž svakog ibadeta, tj. dova je najbolji ibadet i duša svakog ibadeta. U još jednoj predaji se, također, kaže: „Kod Boga ništa nije bolje od toga da se On pita i da se traži ono što je kod Njega.“ Imam Ali, a.s., kaže: „Najbolje djelo kod Uzvišenog Boga na ovom svijetu jeste dova.“ Prvo trebamo dovu započeti u ime Boga (bismillom), a potom tražiti oprost za svoje grijehe te tražiti od Boga da nam oprosti one grijehe koje smo počinili iz neznanja a koji su za posljedicu imali udaljavanje nas od milosti Njegove. Ponekada su naše nedaće ispit od Uzvišenog Boga, a ponekad nedaće i nevolje koje su nas zadesile izviru iz naših grijeha. Naši grijesi su prepreke spuštanju Božije milosti, stoga se moramo pokajati i tražiti oprost kako bi time uklonili prepreke. Vidimo da je i hazreti Hud svoj narod, izložen teškoćama, pozvao na pokajanje i rekao im: Ako se pokajete i ostavite griješenja, vaše će tegobe biti otklonjene i spustit će se na vas Božija milost. Došao je čovjek kod Imama Hasana, a.s., i rekao mu: „O sine Božijeg poslanika, bogat sam čovjek ali nemam djece.“ Imam mu odgovori: „Idi i pokaj se. Zar nisi čuo da je Uzvišeni Bog u Kur'anu rekao:
وَيَا قَوْمِ اسْتَغْفِرُواْ رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُواْ إِلَيْهِ يُرْسِلِ السَّمَاء عَلَيْكُم مِّدْرَارًا وَيَزِدْكُمْ قُوَّةً إِلَى قُوَّتِكُمْ وَلاَ تَتَوَلَّوْاْ مُجْرِمِينَ
„O narode moj, molite Gospodara svoga da vam oprosti, i pokajte Mu se, a On će vam slati kišu obilnu i dat će vam još veću snagu, uz onu koju imate, i ne odlazite kao mnogobošci!“ (Hud, 52)
Nakon pokajanja, preporučuje se da dovu započnemo salavatom na Poslanika, s.a.v.a., i njegovu porodicu te da je na isti način završimo. Znači, prije i nakon dove donijeti salavat na Poslanika, s.a.v.a., na način da kažemo اللّهمّ صلّ علی محمّد و آل محمّد jer, u predaji se kaže: „Svako ko ima želju kod Uzvišenog Boga najbolje je da prvo prouči salavat na Poslanika i njegovu čistu porodicu, zatim da traži svoju želju i po završetku dove da opet prouči salavat, jer Bog je plemenitiji od toga da prihvati početak i kraj dove (salavate) a izostavi njenu sredinu.“ Uz sve ovo trebamo činiti dovu uvjereni u njezino ispunjenje. Jer, prema riječima Ehli-bejta, trebamo činiti dovu kao da je njezino ispunjenje pred vratima naše kuće.
Neka vam Uzvišeni Bog podari uspjeh u činjenju dove i ozdravljenje.
Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuh