Moja kćerka je uvijek po prirodi bila lijen tip… što bi se reklo, dosta opuštena kada su neke stvari za uraditi. To se moglo nekako tolerisati do njene petnaeste godine, jer tada je ta ljenost i pasivnost u svemu prevršila sve mjere, tako da ona mora da se konstanno napominje na vlastitu higijenu… jednostavno kaže: “Ma mrsko mi”. Ja sam s njom u sukobu svaki dan. Bila sam na raznoraznim savjetovalištima, sve moguće što znam pokušala, ali ona jednostavno ne želi da preuzme odgovornost na sebe ni u najosnovnijim stvarima, kao pospremanje iza sebe i slično. Kao majka sam na rubu loma živaca jer i druga djeca od nje gledaju i neprestano je svađa u kući. Svjesna sam nekih grešaka, ali znam da sam dosta i radila s njom, ali nije do sada bilo rezultata. Šta mi preporučujete? Osim dove Milostivom Stvoritelju, ne znam dalje. Otvorene razgovore ne želi, nije raspoložena, a možda je umorna od raznoraznih već ponuđenih motivacija. Nekad pomislim, ima sve pa je nije ni briga da će nekad biti sama za sebe odgovorna. Kazne kao oduzimanje hendija ili zabrana PC-a ili sedmičnog džeparca zbog neodlaska u školu pod izgovorom “ne ide mi se” nisu uspjele.
Neka Vas Allah nagradi, ako mi znate neki stručan savjet dati šta i kako pored razgovora i motivacije.
1 Odgovor
Poštovana, zabrinuta majko, Vi ste na svoje pitanje sami dali odgovor kada ste rekli: “nekad pomislim ima sve, pa je nije ni briga da će nekada biti sama za sebe odgovorna.”
Ukoliko ste ozbiljno odlučili pomoći svojoj kćerki, u tom slučaju ukazat ću Vam na nekoliko važnih stvari, moleći ujedno Dobrostivog Allaha da riješi vaš problem, jer On upućuje ka dobru i On usmjerava ka uspjehu.
1. Greška u prošlosti
Kur'an Časni sasvim jasno na brojnim mjestima govori o tome da nakon problema i stiske slijedi oslobođenje i širina. Naprimjer, u sedmom ajetu sure Talak: Allah će, sigurno, poslije tegobe, olaksanje dati. Ili pak u petom i šestom ajetu sure Inširah: Ta, zaista, s mukom je i last, zaista, s mukom je i last!
Iz ovih primjera, dolazimo do zaključka da u islamskom sistemu obrazovanja napor i muka predstavljaju važne odgojne faktore za čovjeka. Na temelju tog pravila rad i zalaganje u islamu imaju vrijednost borbe na Božijem putu. Da ne bude krivo shvaćeno, islam ne zagovara teskoće, nesreću i životnu stisku, već suprotno tome insistira na lahkoći, olakšanju, ugodnosti i obasutosti Božijim blagodatima. Međutim, to olakšanje je rezultat čovjekovog napora i truda, a ne da se do njega dolazi na bilo koji način, pa i silom se služiti u korištenju rezultatima tuđeg truda. Poredak stvorenoga svijeta temelji se na osnovu korištenja i davanja koristi. Udio svakog bića treba biti u onoj mjeri u kojoj ono ulaže i koristi svijetu, u suprotnom, ono je nasilno prema stvorenom svijetu i čovječnosti.
Dakle, poštovana sestro, vaša greška u prošlosti tiče se nepoštivanja ovog stvaralačkog zakona i islamskog načela u vezi sa vašom kćerkom. Vi ste joj sve obezbijedili, bez da od nje tražite korist, i da je upoznate sa islamskim i ljudskim obavezama.
2. Vaša trenutna greška
Vi ste se sada postavili na kćerkino mjesto i želite u njeno ime donijeti odluku, uvjereni da ona ili nikako ne razumije Vaše duhovno i psihološko stanje ili pak uopće ne želi da Vas shvati. Pustite je neka sama na miru pronađe samu sebe i svoju ljudsku ličnost, ne idite joj u pomoć, već joj dozvolite da sama prihvati svoju budućnost i okrene se ka njoj. Dopustite joj da sama predoči sliku svojih budućih napora. Zašto da vi razmišljate umjesto nje?
Želite li je učiniti svjesnom i ozbiljnom, pustite je, da bi se u njoj stvorio osjećaj za razmišljanje. Upravo taj osjećaj potaknut će je na rad i zalaganje, što će rezultirati nestajanjem ljenosti.
Moguće je da se zapitate kako da je prepustim samu sebi, pa ja sam joj majka, i ja u ovakvom stanju ne mogu da se nadam da će imati svijetlu budućnost, s tim njenim stanjem ne mogu da sjedim na miru. Na ovakvo pitanje i ovaj vrijedan majčinski osjećaj, kažem: U ovom trenutku dozvolite svome razumu da presudi, a ne čistim majčinskim emocijama. Razum je strpljiv, i od Vas traži strpljenje, ako želite da se situacija razriješi, i da krenete tragom razumnog rješenja i da njenu tamnu budućnost učinite svijetlom. Dopustite joj da osjeti vašu bol, ne dozvolite da vi nosite teret razmišljanja o njenoj budućnosti.
3. Treća greška
Još jedna od naših grešaka kada su u pitanju obrazovanje i odgoj jeste kritika i uporno ustrajavanje na tome da se dijete mora popraviti. Sa vjerskog aspekta, kada kritika i insistiranje na popravljanju izađu iz okvira umjerenosti sigurno će imati suprotan rezultat i dovesti upravo do onoga što se po svaku cijenu željelo izbjeći.
Hazreti Ali na veoma lijep način kaže da ukoliko se pretjeruje s kritikom rezultat biva buđenje inata i tvrdoglavosti. Dakle, razgovor i savjetovanje trebaju biti u mjeri u kojoj su potrebni i u njima se ne smije pretjerivati.
Što se tiče vaše kazne kojom joj uskraćujete džeparac, oduzimate mobitel… U vezi s tim treba znati da nas islam savjetuje kako kazna treba biti u skladu sa učinjenom greškom. Ukoliko bude veća ili manja od toga, rezultat će biti suprotan od očekivanog. Ako kaznena mjera bude ispod težine greške koja je učinjena, dijete će osjetiti da je sigurno i pomisliti da je u svakom slučaju ostvarilo svoju namjeru, te će se nastavit kretati istim pravcem. Ukoliko mjera bude veća od greške dijete će početi razmišljati o osveti, jer osjeća da se našlo u situaciji u kojoj mu je nanijeta nepravda. Zato imajte na umu da ovakva djeca, pored toga što na ove mjere ne gledaju ozbiljno, dobro poznaju prirodu svoje majke i njenu dobrotu, u čemu uživaju, i zbog čega se svakako ne plaše.
Zato, uvažena sestro, moj vam je savjet ostavite je na miru jedno vrijeme, i uopće ne pokazujte reakcije na njenu ljenost i neurednost, govoreći da je to zbog toga jer: “Ti si pametna i školovana djevojka i znaš kakva je budućnost života, znaš šta te čeka u društvu, i sigurno imaš jak i prihvatljiv razlog za takvo ponašanje, zato budi slobodna, živi kako god ti zeliš, a ne kako ja ili mi želimo.”
Budete li pošli na putovanje, i ona ne pokaže spremnost da učestvuje u pakovanju stvari, nemojte joj pomagati, ništa joj nemojte pripremiti. Međutim, budite sasvim hladnokrvni i mirni i budite sigurni da će već pri sljedećim putovanjima da uzme učesća, i da će polahko početi da uvodi red u svoj život. Svakako, pod uvjetom da u tome budete strpljivi i hladnokvrni i smireni, da ona osjeti da ste je pustili na miru i dali joj slobodu, i da vas njena ljenost ne uznemirava. Na kraju, potrudite se da govorite o njenim pozitivnim osobinama i da joj u vezi s tim ukažete da je u tome bolja od drugih. Kao i to da se po svaku cijenu suzdržite od hvaljenja i isticanja dobrih osobina ostale svoje djece ili članova porodice pred njom. Budite sigurni, da ćete vidjeti kako se s Bozijom pomoći popravlja.
Svakako, ono što ne smijete zaboraviti jeste vaša hajr dova, i molba Uzvišenom Allahu, što predstavlja glavni uvjet uspjeha, posebno u ovoj složenoj situaciji s kojom ste se suočili. Molite se za nju, i postanite bliski, uopće ne spominjite i ne govorite o ljenosti i neurednosti, da bi našla samu sebe i postala svjesna da je ona ta koja treba odlučivati o svom životu, a ne neko drugi. Naravno, razuman nadzor spada u roditeljske obaveze. Neka vam Allah podari ono što će vam biti hajr i dobro i Dunjaluka i Ahireta.