Često u našim knjižarama nalazim razne vrste zbirki dova, pa me zanima trebam li se truditi da učim dove na arapskom jeziku ili mogu svoju komunikaciju s dragim Bogom vršiti kako sam i navikao, na svom jeziku. Ovdje mislim na svakodnevno obraćanje Bogu, gdje Mu se obraćam na svom jeziku. Jasno mi je da namaz i ostali propisani ibadeti trebaju biti na arapskom.
1 Odgovor
Općenje i komunikacija sa Uzvišenim Gospodarom predstavlja onu stvar koja je položena u fitret bića svakog čovjeka. Zato jedna mudrost kaže: “Puteva prema Bogu je isto onoliko koliko je duša ili osoba”
Svaka osoba u svojoj nutrini ima mogućnost da uspostavi kontakt sa svojim Gospodarom. Prema tome, općenito govoreći, svi ljudi, na svakom jeziku i u svim uslovima, mogu komunicirati sa Uzvišenim Bogom i iskazivati svoje želje i tajne. Kako kaže Mevlana Dželaluddin Rumi, najuzvišenija veza se može uspostaviti između Slavljenog Gospodara i njegovih robova, kao i između samih Božijih robova.
Koliko li je samo Hindusa i Turaka koji zbore istim jezikom,
a koliko li je samo Turaka koji su jedni drugima stranci
Mevlana ovim hoće kazati da postoji mnoštvo Turaka koji se srcem međusobno ne razumiju, a s druge strane postoji i mnogo Turaka koji se srcem razumiju iako ne govore istim jezikom. Veza srcā je zbiljska veza, a ne jezička.
Jezik zemljaka, jezik je tuđinca,
Jezik srca iz različitih zemalja – isti je jezik.[1]
Prema tome, dova se može upućivati na svakom jeziku i na bilo koji način se može tražiti od svoga Gospodara. No, obzirom da su Božiji poslanici i evlije smatrali da je dova jedno od najjačih sredstava za stizanje do cilja, da ne bi svaka osoba na svoj način izražavala svoje želje, bolje je da se njena forma preuzme od velikana vjere, te da se moli na onaj, poseban način na koji su se oni izražavali, čime se postiže punina i cjelovitost dove. Shodno navedenom, učenje dova je praksa koja je potpuno utemeljena i koja je na najbolji način predstavljena od strane časnog Poslanika islama, njegovih časnih ashaba i Ehli-bejta. Zato se treba, korak po korak, upoznavati sa smislom i značenjima dova i njihovih duhovnih sadržaja.
Treba imati na umu da upućivanje dova na arapskom jeziku znači držati se osovine vahdeta, jer je upravo arapski jezik jedan od uslova opstojnosti vjere i prepreka unošenju anarhije i nereda u obredoslovlju islama.
Da Vas Uzvišeni Bog uputi da stignete do Istine, spoznate stvarni smisao dove, te da svoje tajne i svoje potrebe uspijete prenijeti na valjan način svome Gospodaru.
[1] Mesnevija, prvi svezak,str. 1205,1207