Da li mozemo biti dobri?
1 Odgovor
U ime Allaha, Svemilosnog, Samilosnog
Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuh
Poštovana,
Za mjesec Ramazan bio je pripremljen lijep tekst s naslovom „Možemo biti dobri“. Iako je bio namjenjen za mjesec Ramazan, ali poruku koju šalje je toliko zanimljiva te smo shodno tome odlučili i svama podijeliti tu poučnu poruku. U nadi da ćete biti zadovoljni sa istim, molimo Uzvišenog Allaha da nas obaspe svojom milošću. Amin
Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuh
Možemo biti dobri
Nikada nije kasno da postanemo dobri.
Niko nije stvoren “loš”.
Nema niti jedne “slijepe ulice” u kojoj nema puta kojim bi se izašlo iz nje.
Ne osporavamo uvjete sredine u kojoj živimo ni učinke nepravilnog odgoja, ali s druge strane ne možemo osporiti ni potencijal, sposobnost i talentovanost bića koje se zove “čovjek” te njega zauvijek zakopati pod teretom izraza kao što su: “ne može se”, “ne mogu”, “više je kasno”, “kasno je za tu priču”…
Pred nama je mjesec Ramazan, mjesec milosti, mjesec oprosta, mjesec u kom Bog ugošćuje robove Svoje, mjesec međusobnog upoznavanja dobrih ljudi u svijetu, mjesec iskazivanja poštovanja prema starijim, prema roditeljima, amidžama, tetkama, daidžama, dainicama, mjesec izražavanja ljubavi, ljubaznosti, mjesec uzimanja male djece u zagrljaj, mjesec izlijevanja kiše Božije milosti, mjesec u kojem sofre siromašnih posredstvom imućnih postaju obilne i raznobojne, mjesec posjete bolesnima, mjesec sklapanja novih poznanstava i održavanja rodbinskih veza, mjesec ugošćivanja gostiju Božijih.
Božiji Poslanik kaže:
أَيُّهَا النَّاسُ مَنْ فَطَّرَ مِنْکُمْ صَائِمًا مُؤْمِنًا فِي هَذَا الشَّهْرِ
کَانَ لَهُ بِذَلِكَ عِنْدَ اللهِ عِتْقُ نَسَمَةِ وَ مَغْفِرَةٌ لِمَا مَضَی مِنْ ذُنُوبِهِ.
قِيلَ: يَا رَسُولَ اللهِ فَلَيْسَ کُلُّنَا يَقْدِرُ عَلَی ذَلِكَ!
فَقَالَ صَلَی اللهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ: اِتَّقُوا النَّارَ وَ لَوْ بِشِقِّ تَمْرَةِ، اِتَّقُوا النَّارَ وَ لَوْ بِشَرْبَةٍ مِنْ مَاءٍ.
“O judi! Ko postača vjernika ugosti iftarom u ovom mjesecu kod Allaha će imati nagradu oslobođena roba i oprost za ono što je prošlo od grijeha njegovih. ”
Rekoše: “O Allahov Poslaniče! Nismo svi u mogućnosti tako postupiti! ”
Pa je rekao Poslanik, s.a.v.a.: “Čuvajte se Vatre pa čak i polovinom jedne hurme, čuvajte se Vatre pa čak i gutljajem vode.”
Jasno je da jedna hurma ili čaša vode nema neku ekonomsku vrijednost, ali ima moralnu, duhovnu i Božansku. Ona uspostavlja ljubav i prijateljstvo među ljudima, upravo ono čemu danas čovječanstvo teži i što je jako potrebno islamskom društvu i muslimanskom narodu.
Vrijeme praskozorja, učenje dove, razgovor sa Bogom, iznošenje izvinjenja bliskom Prijatelju za blisku i daleku prošlost su stvari koje ne trebamo zanemariti.
Otpočnimo iftar dovom:
اَللَّهُمَّ لَكَ صُمتُ وَ عَلَی رِزْقِكَ أَفْطَرْتُ وَ عَلَيْكَ تَوَکَّلْتُ.
“Bože moj, za Tebe sam postio, Tvojom se opskrbom iftarim i na Tebe se oslanjam.”
Ali na samom početku bacimo jedan pogled na svoju sofru i na sofru onih koji su potrebiti. Da li na svim iftarskim soframa ima hurmi, slatkiša, hrane, voća…? Ako na nekim soframa nema, pogledajmo koji dio naše sofre ima prekomjerno hrane? Koji dio našeg iftara nije neophodan? Koju posudu sa hranom možemo uzeti i staviti na sofru onih kojima je neophodna?
Možemo poput zvijezde postati svjetlost noći i otvoriti put do kuća potrebitih.